5 rád ako znížiť riziko pri obchodovaní

Pri investovaní odjakživa platilo, že čím vyšší zisk tým vyššie riziko. To isté platí aj pre obchodovanie na burze pomocou CFD (kontrakt na rozdiel hodnoty). V krátkosti si vysvetlíme v čom riziko spočíva. Začnime investovaním s najnižším rizikom, ktorým je termínovaný vklad. Tu je riziko straty vašich peňazí nulové. Banka vám garantuje, že vám po určitom čase vyplatí vaše peniaze aj s úrokmi. V súčasnosti môžete takto ročne získať 1% – 2% vašich úspor navyše, čo je smiešny zisk.

Ak teda vložíte 500 € na termínovaný vklad s úrokom 2%, po roku budete mať 510 €. To nie je bohviečo však? Ak riziko zvýšite, môžete investovať do podielových fondov. Tam už riskujete, že o svoje peniaze prídete. Odmenou je to, že ročne môžete zarobiť okolo 5%. Z 500 €, tak získate 525€.

Takto by sme mohli pokračovať, až kým nenerazíme na CFD. Tu môžete rovnaký zisk ako na termínovanom vklade získať nie za rok, ale v priebehu minút až niekoľkých hodín. Avšak je tu riziko, že o čas vašich peňazí prídete. Poradíme vám pár dôležitých rád ako ho znížiť na minimum.

Kupujte nástroje, ktoré dlhodobo stúpajú

Dlhodobo v našom prípade znamená aspoň niekoľko dní po sebe. Každý finančný nástroj neustále kmitá hore a dole. Dôležité je identifikovať tie, ktoré dlhodobo rastú. V ideálnom prípade, niekoľko dní po sebe uzatvárajú obchodovanie na vyššej hodnote než ho začínali. Tieto kontrakty majú takzvaný bíči trend. Takýto trend vyčítate ľahko keď sa pozriete na graf obchodovania nástroja, ktorý chcete kúpiť. Akonáhle vaše kontrakty začnú dlhodobo klesať, zoberte zisk a zbavte sa ich.

Kupujte nástroje, ktoré majú vyššiu reálnu hodnotu, než je ich trhová

Kým prvá rada sa dá ľahko vyčítať z grafu, druhá je už o niečo ťažšia. V princípe sa ale opäť riadime grafom. Ak nástroj dlhodobo klesal a v posledných niekoľkých dňoch začal zase rásť ide o ideálnu príležitosť nakúpiť. Vždy ale treba brať do úvahy celkovú situáciu na trhu. Napríklad ak ropa po prudkom poklese začala rásť, no OPEC (organizácia krajín vyvážajúcich ropu) oznámi, že uvažuje o zvýšení ťažby ropy, tak je veľmi rizikové ropu nakupovať. Po zvýšení ťažby začne totiž cena ropy opäť klesať.

Nastavte si limit pre zisky aj straty

Vždy treba uvažovať dopredu. Pred kúpou si stanovte limit pri akom zisku a pri akej strate chcete zatvoriť pozíciu. Tým si určíte, aký zisk bude pre vás dostatočný a aká prípadná strata bude akceptovateľná.

Najjednoduchšie ako to urobiť je spýtajť sa sám seba: Čo ak daný nástroj stúpne o 1%, 2%, 3%…? Budem mi stačiť zisk 50 €, alebo budem riskovať ďalej? A čo ak daný nástroj klesne o 1%, 2%, 3%…? Môžem si dovoliť stratu 50€, alebo chcem riskovať maximálne 20 €?
Keď máte tieto hranice určené, tak si pri kúpe nastavte automatické zatvorenie pri zisku (profit call) a automatické zatvorenie pri strate (stop loss).

Na čo je to dobré?
Každý nástroj stúpa len do určitého momentu, čím vyšší zisk chcete tým viac riskujete, že nástroj začne klesať a vy nič nezarobíte. Naopak v prípade, že začne nástroj klesať, tak sa klesanie môže zmeniť na dlhodobý trend. Je lepšie stratiť 50 € a pokúsiť sa o zisk s iným nástrojom, ako tvrdohlavo čakať kým sa trend obráti a stratiť tak celý vklad na účte – napríklad 500 €.

Sledujte s akým pákovým efektom obchodujete

Pákový efekt je pomer medzi peniazmi na vašom účte a hodnotou kontraktov, ktoré nakupujete. Ak je na vašom účte 100 € a vy nakúpite kontrakty za 1000 €, tak obchodujete s pákovým efektom 1:10 (100 € / 1000 € = 10 = 1:10). Čím nižší pákový efekt používate, tým je menšie riziko, že nástroje, ktoré máte nakúpené klesnú príliš a budú vašim CFD poskytovateľom automaticky zatvorené, lebo váš účet klesol na nulu. Netreba to ale hnať do extrémov. Napríklad pákový efekt 1:5 a nižší je väčšinou zbytočné držanie peňazí. Na automatické zatvorenie by totiž všetky vaše nakúpené nástroje museli dohromady klesnúť o 20%, čo je zriedkavý jav. Naopak ak obchodujete s pákou 1:100 a vyššou, tak sa vystavujete veľkému riziku. Stačí aby vaše nakúpené nástroje klesli o 1% a vaše pozície budú zatvorené.

Diverzifikujte

A nakoniec rada stará ako investovanie samo. Vždy je lepšie rozdeliť svoje investície medzi viacero nástrojov. Pravdepodobnosť, že jeden z nich začne klesať je oveľa vyššia, než to, že začnú klesať všetky naraz. V tomto je dobré sa orientovať aj na rôzne typy nástrojov. Najideálnejšie je kombinovať akcie jednotlivých spoločností, s indexami, ETF (výmenné trhové fondy – exchange trade funds) a komoditami ako ropa či zlato. Pri tom, ale nezabúdajte na výšku svojho pákového efektu, aby ste nenakúpili príliš veľa. V takom prípade síce diverzifikácia zníži riziko, ale vysoký pákový efekt ho naopak zvýši, takže riziká sa navzájom vynulujú.

4.4/5
03

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *