Investovanie do startupov

Investovanie do start-upov je pre drobného investora pomerne riziková záležitosť. Jednak sú nové startupy často mimo akciových trhov a tiež do nich zvyčajne nie je možné investovať veľké objemy peňazí. Práve kvôli tomu vznikli indexy a fondy, ktoré združujú tisíce drobných firiem s veľkým potenciálom. Práve indexy umožňujú investovanie malých súm, vďaka čomu sa tiež eliminuje riziko náhleho krachu startupu a straty všetkých finančných prostriedkov. Dnes sa pozrieme na jeden z nich a návod ako do neho investovať.

Russel 2000: Tam kde sa najviac darí ziskom.

Startupy ako nástroj investovania pritom nie sú ničím novým. Medzi pionierov tohto typu investovania možno považovať Russel 2000, nazývaný aj index USA 2000, alebo US 2000. Je to verejne obchodovaný index 2000 firiem s nízko kapitalizáciou a nutno dodať – vysokými výnosmi. Od svojho vzniku sa jeho hodnota zvýšila 20 násobne, a len za obdobie rokov 2008 – 2012 vzrástol na 2 násobok. Ak ste teda v roku 2008 do neho vložili 10 000 €, tak o 4 roky z nich bolo 20 000 €.

Russel 2000: Ako do neho investovať.

Ako sme povedali, tak Russel 2000 je verejne obchodovaný. Stačí si teda nájsť akéhokoľvek brookera a nakúpiť cez neho požadovanú hodnotu. My samozrejme odporúčame využiť CFD, nakoľko umožňuje za 200 € vďaka pákovému efektu nakúpiť v hodnote až 100 – násobne vyššej. Tradične spoľahlivým je v tomto CFD brooker Plus 500.

Pomaly ale isto sa ale aj na Slovensku blízka starupom na lepšie časy.  Miroslav Dunajčín, finančný riaditeľ agentúry Slovak Business povedal: „Mladé inovatívne firmy vnímame ako dôležitý faktor rozvoja slovenskej ekonomiky. Startupy sú segment, ktorému v rámci SBA venujeme množstvo pozornosti. Práve pre startupy je určený náš nový program Startup Sharks. Odštartoval len pred pár týždňami a už prináša prvé výsledky a jeho cieľom je najmä prispieť k lepšej pripravenosti zakladateľov slovenských startupov.“

Ak sa predsalen rozhodnete investovať individuálne, prinášame zoznam najhodnotnejších amerických startupov, ktoré sa postupom času vypracovali na mega-firmy:

  1. UBER: hodnota 68 miliárd USD
  2. Airbnb: hodnota 31 miliárd USD
  3. SpaceX: hodnota 21 miliárd USD
  4. WeWork: rovnako 21 miliárd USD
  5. Pinterest: 12 miliárd USD

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *