Do čoho sa oplatí investovať na burze

Hoci je vývoj na svetových burzách mimoriadne dynamický a mení sa prakticky z hodiny na hodinu, stále existujú finančné nástroje do ktorých sa dlhodobo oplatí investovať s veľkou pravdepodobnosťou zisku. Treba len sledovať trend, kam sa hýbu jednotlivé časti trhu. Tu je prehľad vývoja, ktorý možno očakávať v druhom polroku 2018.


Komodity

Komodity majú za sebou vo všeobecnosti ťažké obdobie a mnohé z nich klesajú, to ale dáva príležitosť na vyčkávanie a postupné nakupovanie v správnom čase. Aktuálne sa treba vyhnúť najmä investovaniu do drahých kovov – zlata, striebra a platiny. Tie začiatkom leta pekne stúpli no odvtedy stagnujú a ich ďalší pohyb smerom nahor je veľmi otázny. O niečo lepšia situácia je u ropy. Tá je už rok ako na hojdačke, no v januári sa odrazila od dna a odvtedy má dlhodobo pozitívny vývoj. Riziko výrazného poklesu je nízke a ak začne stúpať, tak vystúpa veľmi vysoko. Na ropu je naviazaný plyn od ktorého by som sa ale držal ďalej. Hoci toto tvrdenie znie paradoxne vzhľadom na situáciu v rope, tak plynu chýba jedna podstatná vlastnosť – ak začne stúpať tak nevystúpa až tak vysoko ako cena ropy na burze a ak začne klesať na padne riadne na ústa. Preto je plyn zbytočne veľké riziko vzhľadom na možné výnosy.

Akcie

V súčasnosti je asi najmenej rizikovým investovanie do japonského akciového indexu Nikkei. Japonská centrálna banka by mohla po čase opäť spustiť vlnu kvantitatívneho uvoľňovania, čím vzrastie konkurencieschopnosť japonských firiem a tým aj hodnota ich akcií. Aj bez centrálnej banky bude Nikkei pokračovat v raste, ak sa ale kvantitatívne uvoľňovanie nespustí, tak nárast nebude ani zďaleka tak silný a môže skončiť oveľa skôr. V konečnom dôsledku nesmieme zabúdať, že Nikkei má za sebou rok s rastom viac ako 30% a môže ho postihnúť podobný osud ako nemecký DAX, ktorý od júla začal pekne korigovať a je najvyššie od Vianoc minulého roka. Jedno z alternatívnych možností investovania na akciových trhoch je tiež investovanie do statupov, o ktorom sme písali v inom článku.

Forex

Pár EUR/USD sa skalopevne drží na svojich hodnotách a očakávané kroky centrálnych bánk nenasvedčujú tomu že by sa malo niečo meniť. Ak obchodujete často – niekoľkokrát za týždeň, tak by sa táto investícia mohla vyplatiť pri veľmi malom riziku. Dobrým tipom je tiež investovať do virtuálneho páru BTC/USD. Aj keď nie som veľkým fanušíkom Bitcoinu, po vývoji v tomto roku musím uznať, že sa ani zďaleka nechystá zomrieť. Ľudia s prehnanými očakávaniami od neho konečne dali ruky preč, čo hovorí v prospech väčšej stability a po voľbách v USA možno aj v prospech významného rastu.

ETF

Zabudnite na ETF založené na komoditách, rovnako sa vyhnite čínskym akciovým fondom. Napriek stabilizovanej situácii na čínskom trhu nie je nebezpečenstvo ani zďaleka zažehnané. Oba tieto typy fondov sú momentálne veľmi rizikové investície. Oplatí sa investovať do ETF založených na menších amerických firmách. Napríklad iShares R2000, čo je ETF fond zložený z akcií viac ako 2000 malých a stredných firiem. Americká ekonomika je na dobrej ceste napriek šialenej situácii v politike pred voľbami. A profitovať z tohoto vývoja budú nielen veľkí hráči.

5/5
02

Najnovšie komentáre k článku “Do čoho sa oplatí investovať na burze

  • 7. mája 2017 at 13:38
    Permalink

    Už 2 týždne čakám kedy sa pohne česká koruna. Každý hovoril o tom aká to bude super investícia, keď národná banka ČR skončí reguláciu čo bolo pred mesiacom a nič z toho. Vkuse sedí CZK na 27 korunách za 1 €.

    Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *