Ako obchodovať na burze cez CFD

CFD znamená Contract for difference – kontrakt na rozdiel (hodnoty). Vďaka nemu môžete nakúpiť cenné papiere s oveľa vyššou hodnotou než peniaze, ktoré máte k dispozícii. Pri predaji sa urovná iba rozdiel medzi hodnotou cenného papiera pri nákupe a jeho hodnotou pri predaji.

Funguje to nasledovne: Nakúpite akcie spoločnosti Google za 5 000 €. Cena akcí stúpne o 1%, čím získajú hodnotu 5 050 €. Akcie predáte. Rozdiel v hodnote medzi nákupom a predajom je 50 €. To je čistý zisk, ktorý vám bude vyplatený. Na vašom obchodnom účte pritom nemusí byť celých 5 000 €. Stačí ak je suma, ktorú vlastníte vyššia než takzvaná udržiavacia marža – povedzme 20 €.

Samozrejme, má to aj tienistú stránku. V prípade, že cena akcií klesne o 1% a vy sa rozhodnete akcie predať, tak musíte uhradiť hodnotu rozdielu medzi nákupom a predajom. 5 000 € x 1% strata = 4 950 €. Zaplatíte tak 50 € za predaj akcií so stratou.

Čo sa stane ak akcie klesnú príliš?

V prípade zisku sa nemáte čoho báť. Ak akcie za 5 000 € stúpnu o 20%, a vy ich predáte, bude vám vyplatených 1 000 €. Aj napriek tomu, že ste na účte nemali nikdy viac než 200 €. Čo sa ale stane, keď akcie klesnú? Vždy ručíte iba peniazmi, ktoré ste vložili na váš obchodný účet. Ak máte na účte 200 € a hodnota akcií Google klesne o túto hodnotu, vaše cenné papiere budú automaticky predané. Dôvod je ten, že nemáte financie ktorými by ste za prípadnú väčšiu stratu ručili. Spločnosti poskytujúce CFD obchody totiž nikdy nevymáhajú pohľadávky ako je to v prípade napríklad bánk. Jedinou ich obranou je automatické zatvorenie všetkých obchodov v prípade, že váš učet klesne na nulu.

Čo je udržiavacia marža?

V praxi sa stáva, že spoločnosti poskytujúce CFD si nechávajú určitú rezervu, pre prípad, že cena akcií klesne príliš rýchlo a oni nestihnú automaticky zatvoriť vašu pozíciu. Táto rezerva sa nazývy udržiavacia marža. Každý obchodný nástroj a každý poskytovateľ ju má nastavenú inak. Čím viac sa mení hodnota cenných papierov tým je udržiavacia marža vyššia.
Príklad: Napríklad nakúpite akcie Google za 5000 €. Udržiavacia marža bude 20 €. Na vašom účte máte 200 €. Ak cena akcií stúpne, tak sa nemáte čoho báť. V prípade, že cena akcií klesne o viac než 180 €, tak váš obchod bude automaticky zatvorený. Je to kvôli tomu, že hodnota vášho účtu klesla pod minimálnu udržiavaciu maržu 20 €. Dobrá správa je, že poskytovať CFD vám udržiavaciu maržu nezoberie. Teda na účte vám tých 20 € ostane.

Chcem vyskúšať CFD, musím riskovať svoje peniaze?

Naštastie, takmer všetci poskytovatelia CFD ponúkajú Demo účet. To je účet, kde vládnu rovnaké pravidlá a ceny ako v bežnom účte, iba neriskujete svoje peniaze. Riskujete iba virtuálne peniaze, ktoré vám poskytovateľ pridelí. Samozrejme, v prípade, že niečo zarobíte, tak vám nebude tento zisk vyplatený. Je dobré vyskúšať si CFD najprv na tomto demo účte a až následne začať obchodovať so skutočnými peniazmi. Vďaka tomu nič neriskujete, vyskúšate si ako CFD funguje, zároveň získate cenné skúsenosti pre ďalšie obchodovanie a zistíte do čoho sa oplatí investovať na burze.


4.7/5
04

2 komentáre k článku “Ako obchodovať na burze cez CFD

 • 3. mája 2017 at 19:29
  Permalink

  Zaujímavé informácie. Škoda len, že pri CFD sa nedá obchodovať BitCoin viacero dní po sebe. Neviete o platforme, ktorá neuzatvára BitCoin ku koncu obchodovania?

  Odpovedať
  • 4. mája 2017 at 13:34
   Permalink

   BitCoin sa vo verejnom obchodovaní uzatvára každý deň bez ohľadu na platformu. V tom je nevýhoda virtuálnych mien.

   Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *