Ako investovať 5000 EUR

Úroky v bankách sú takmer nulové, a suma 5 000 € je príliš malá na to aby ste investovali do umenia, či nehnuteľností. V tejto situácii máte v zásade 2 možnosti: A) uspokojiť sa s minimálnym úrokom, ktorý vám pokryje nanajvýš infláciu, B) vyskúšať svoje štastie nákupom akcií, dlhopisov, alebo komodít. Druhá možnosť síce nesie v sebe vyššie riziko v porovnaní v možnosťou uložiť peniaze v banke, no o to vyššie sú výnosy z nej.

Ako investovať 5 000 € do cenných papierov?

V zásade máte 2 možnosti:

  • Nájsť si brookera
  • Investovať prostredníctvom obchodovacích platforiem – napríklad Saxo Bank, Plus 500, a pod.


Prvá možnosť v sebe nesie výhodu, že získate poradenstvo. Nevýhodou je, že za poradenstvo musíte platiť nemalé peniaze formou provízií z obchodov. Druhá možnosť je lukratívnejšia a pre bežného človeka oveľa výnosnejšia. Využívanie obchodovacích platforiem je zdarma. “Platíte” v podstate iba formou rozdielu medzi predajom a nákupom aktív. Je to podobné ako predajné a nákupné kurzy cudzej meny v bankách. Ak aj máte nejaké peniaze, tak nevložte ich do obchodovacej platformy všetky naraz. Ideálne je otvoriť si najprv demo účet, kde sa naučíte ako systém funguje a určíte si s čím obchodovať. Následne keď získate istú prax, tak môžete prejsť na obchodovanie s reálnymi peniazmi.

Obchodovaniu nerozumiem, je pre mňa investovanie vhodné?

Nikto učený z neba nespadol, nikto vám v dnešnom svete nedá nič zadarmo a nikto nevie o investovaní všetko. Tieto tri pravidlá platia pre každého bez ohľadu na vek a skúsenosti. A keďže nikto nevie ako sa bude hýbať trh tak sa uplatňujú 2 zásady: zistiť si čo najviac v tlači a na internete v akej situácii je vec s ktorou chcete obchodovať (napríklad ropa, či zlato). Následne pri investovaní rozdeliť riziko medzi viaceré aktíva, ktoré sa medzi sebou čo najmenej ovplyvňujú. Napríklad investovať namiesto iba do ropy, do ropy, akcií Microsoftu, a Nemeckých dlhopisov.

4.9/5
01

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *